Nyugtalanul alszik a baba éjjel? Mozgolódik? - Ez normális?



Nyugtalanul alszik a baba éjjel?
Szeretnénk mindenkit a cikk elején megnyugtatni.
A baba mozgása alvás közben teljesen normális jelenség!
A legtöbben, ha alvó babára gondolnak, egy édesen, nyugodtan szuszogó kicsit látnak maguk előtt. Ezért is érthető, hogy sok szülő meglepődik, ha az alvó gyerek nem csak forgolódik, hanem hadonászik, rúgkapál.
Ez a jelenség aggasztó lehet, ha nem tudjuk, mi áll a hátterében. A babák agya folyamatosan fejlődik, a testük reagál a különböző ingerekre, ezek mind okozhatnak nyugtalan álmokat.
Nyugtalanul alszik a baba éjjel - A baba mozgása, álmodnak-e a babák?
Felnőttek esetében megszokhattuk, hogy az alvás közbeni akaratlan mozgás az intenzív álom jele. A kisbabák esetében ez kevésbé van így. Noha az agyuk a felnőttekéhez képest jóval több időt tölt az úgynevezett REM fázisban - vagyis az álom állapotában - mégsem valószínű, hogy élénk álmaik lennének. Ahhoz ebben az időszakban még nem éri őket elég élmény, és az agyuk sem képes ezt még álom formájában felidézni.
Nyugtalanul alszik a baba éjjel - A nyújtózkodás
Egy újszülött számára a tágas tér új dolog. Nem szabad elfelejteni, hogy a méhben összegömbölyödve, mint egy kis labda töltötte az idejét. Ehhez képest a külvilág hatalmas, nyújtózkodhat, csapkodhat kedvére. Sok kicsi ezt örömmel fedezi fel és használja ki.
Az idegrendszer fejlődése
A kisbabák idegrendszere hihetetlen fejlődésen megy keresztül. Tanulja kontrollálni, irányítani a testét, ami viszont folyamatosan változik, nő, fejlődik. Ez hatalmas munka az agy, idegrendszer részéről, és sokszor történnek akaratlan mozgások, ezeket nevezzük Moro reflexnek. A pólya például abban is segít, hogy ne ébredjen fel a baba ezekre az önkéntelen mozgásokra. Ahogy nő, majd szép lassan megszokja, megtanulja irányítani testét, végtagjait.
Alvásproblémák
Sok baba esetében arról van szó, hogy az alvási készségük még elég gyenge. Nem mindig tudnak a mélyalvás fázisába belépni, emiatt elég éberen alszanak, könnyen felébrednek, grimaszolnak, mosolyognak, szopiznak.
Forduljunk!
Egy nagyon fontos dologra mindenképp figyeljünk oda: a SIDS (korai bölcsőhalál) egy létező kockázat. Ezt nagyban csökkenthetjük, hogyha a babát hanyatt fekve tesszük le aludni. 4-7 hónap között maguktól hasra tudnak fordulni, de emiatt felesleges aggódni, ők a számukra kényelmes pozíciót veszik fel.
Ettől függetlenül egy légzésfigyelő hasznos lehet, így mindig halljuk, hogy a kisbaba biztonságban van, akkor is ha a saját ágyában, szobájában alszik.
A babák alvás közbeni mozgásától nem kell tartani: ez egyszerűen annak a jele, hogy az agyuk, idegrendszerük megtanulja uralni, kontrollálni a testüket. De ha bármi miatt mégis aggódnánk, a legfontosabb, hogy keressük fel a gyermekorvost, aki választ tud adni a felmerülő kérdésekre!
Kérdés esetén keress bizalommal az alábbi elérhetőségeken:
info@bubbaland.hu
06 20 411 58 41