Mit ehet a szoptatós kismama?
Mit ehet a szoptatós kismama?
Az egészséges étrend fontossága kétségbevonhatatlan. Rengeteg információt találsz ezzel kapcsolatosan az interneten, külön ebben a témában újságok tömkelegéből tájékozódhatsz, de hogy ne menjünk messzire, a mai modern világban már a telefonodra letölthető különféle applikációk közül is informálódhatsz ebben a témában.
Szoptatás alatt különösen fontos, hogy odafigyelj a táplálkozásodra, hiszen az anyatejen keresztül táplálod kisbabádat.
Ez által jutnak el azok a fontos vitaminok, ásványi anyagok kisbabád szerveztébe, melyek hozzájárulnak egészséges fejlődéséhez.
Az egészséges étrend alapja a változatosság!
Egy kiegyensúlyozott, változatos étkezésben mindenféle élelmiszer szerepet kap, ezt már általános iskolában megtanultad biólógia órán. Ugyanúgy a zöldségek, gyümölcsök, mint a húsok, gabonafélék stb.
De íme egy kis emlékeztető, összefoglaló mit miért érdemes és szükséges fogyasztanod:
-
gyümölcsök, magas rost tartalmuk miatt érdemes fogyasztani
-
zöldségek, melyeket inkább nyersen érdemes fogyasztani, ebben a formában ugyanis több értékes tápanyagot tartalmaznak
-
hüvelyesek és káposztafélék, ezekkel óvatosan, hiszen puffadást okozhatnak
-
húsok, válaszd inkább a sovány húsokat, a csirke, a pulyka, a hal mind kiváló választás
-
tej és tejtermékek, a fehérjeszükségletet elégítik ki, illetve a kalciumpótlásban is fontos szerepük van
-
gabonafélék, a teljes kiörlésű lisztből készült termékeknek sokkal magasabb a rosttartalma
-
cukrok, minimálisat ugyan, de ezt is érdemes fogyasztani
-
zsírok, olajok, növényi és állati eredetű is vannak, inkább a növényi eredetűt ajánlom
„Azért a víz (is) az úr!”
Nem lehet elégszer kihangsúlyozni a folyadékfogyasztás fontosságát. A napi 2-3 liter folyadék szoptatás alatt még fontosabb, hogy meglegyen. Lehet az csapvíz – ha jó minőségű, szénsavmentes ásványvíz, koffeinmentes gyümölcsteák, különböző akár szoptatást beindító gyógyteák, frissen facsart gyümölcslevek.
Terhesvitamin szülés előtt, szülés után?
Sok olyan terhesvitamin van, melyeket terhesség alatt ajánlott szedni, kisbabád megfelelő fejlődésénének érdekében. Azonban ezeknek a vitaminoknak a szedését, nem feltétlenül szükséges szülés után sem elhanyagolnod. A fontos vitaminok és ásványi anyagok pótlásában ezek mind segítenek.
Szoptatás alatti tiltólista, mit nem szabad enni
Igazából ilyen lista nincs, nem létezik. A legfontosabb, hogy kerüld a túlzottan zsíros húskészítményeket, a fűszeres és csípős ételeket.
Egyrészt ezek mind megterhelik saját szervezeted is, emésztésedet. Másrészt pedig mindig tartsd szem előtt, hogy amit megeszel, az átjuthat kisbabád szervezetébe is az anyatejen keresztül.
Kerüld az ilyen élelmiszereket, valamint a szénsavas üdítőket, energiaitalokat, cukros üdítőket, ezek mind puffadást okozhatnak.
A fenti tünetek, puffadás, emésztési zavarok mind kisbabádnál is jelentkezni fognak. Figyeld a kis testét, ha kiütések jelennek meg rajta, bőrszárazság, piros foltok, ezek mind egy – egy nem kívánt élelmiszer tünetei lehetnek. Ilyenkor gondold át mit ettél az elmúlt napokban, és a következő 1-2 hétben próbálj meg más jellegű élelmiszereket fogyasztani.
Örök kérdés a „feketeleves” - a kávé
A kávé igazából a koffeintartalma miatt kérdéses és megosztó. Ébren tart, felpörget, így kisbabádat is energikusabbá teheti. Amennyiben lételemed, ajánlom kipróbálni a koffeinmentes változatát. De fontos tudnod, hogy minimális koffeint ez is tartalmaz, így a mértékletességre figyelj oda!
Az anyatej termelődése Tőled is függ, hogy mit eszel, hányszor, a napi ötszöri étkezés betartás szoptatás alatt is fontos. Egy sűrűbb napotokon is próbálj meg odafigyelni erre, hogy betartsd és ne maradjon ki étkezés Neked sem, ugyanígy kisbabádnak sem.
A minőségi élelmiszerek fontossága
Nagyon fontos, hogy jó minőségű élelmiszereket szerezz be és mindig megbízható forrásból. Sok élelmiszer áruházban a gyors érlelésű, nagyon szép, szemet kápráztató zöldségeknek, gyümölcsöknek sajnos azon kívül, hogy nem sok íze van, szinte semmi tápanyag értékünk sincs.
Ha lehetőséged van, ajánlom inkább a kisebb termelői piacokat, zöldségeseket, ezek beszerzésére, azokban biztosan nem fogsz csalódni Te sem és kisbabád sem.