Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A hozzátáplálás megkezdése

Nézd meg ezeket a népszerű Blog bejegyzéseket is

Hozzátáplálás

 

Az egészséges táplálkozás manapság szinte mindennapos téma, egyre több mindenkit foglalkoztat, egyre inkább szeretnénk rá odafigyelni és megfelelő minőségű tápanyagot magunkhoz venni.

A tudatos étkezést, nem lehet azonban elég korán elkezdeni. Kisbabád etetésére éppen ezért különösen szeretnél odafigyelni, hisz újszülöttednek minden tekintetben a legjobbat szeretnéd biztosítani.


Sokaktól hallhatod, hogy ameddig lehetséges, érdemes szoptatni, mert az anyatejen keresztül erősítheted meg a legjobban babád immunrendszerének kialakulását.  

A szoptatás időtartama egyénenként változik és több dologtól függ. Egyrészt meddig van tejed, másrészt kisbabád meddig igényli azt. Ez az időszak fél éves korától kihúzódhat akár 2, 2 és fél éves koráig is. Ezalatt az időszak alatt mivel belőled táplálod, fontos, hogy Te is kiemelten odafigyelj mit eszel.

 

Mikor kezdjük meg a hozzátáplálást?

 


Kisbabád jelzései segíteni fognak mikor kezdj neki a hozzátáplálásnak. Ha már ügyesen megtartja a fejét, fekvő helyzetből kitolja magát, ha egy – egy étkezéskor odaveszitek magatokhoz az asztalhoz és öledbe ülve elkezd nyúlni az ételekért, ez mind annak a jele, hogy itt az idő.

Kezdjétek először különféle tápszerekkel, a boltokban rengeteg féle íz és márka közül válogathatsz. Keress olyat, amely teljes mértékben tartósítószer mentes és kizárólag természetes alapanyagokat tartalmaz.
 

Ezt követően jöhetnek a szilárdabb ételek. Nagyon fontos a türelem és a kitartás.

Az anyatejhez képest nemcsak egy teljesen új ízvilágot kezdesz megismertetni kisbabáddal, melyhez idő kell neki, hogy megszokja és eldöntse, hogy ízlik-e neki; hanem egyáltalán az állagával is meg kell barátkozzon.

Rá kell jönnie, hogy ne egybe nyelje le, hanem forgassa picit a szájába, nyelvével szájpadlásához préselje az ételt, mielőtt lenyeli.

 

Hozzátáplálás - Kezdj zöldséggel, gyümölccsel

 


Javaslom, először magas rosttartalmú, könnyedebb, lazább szerkezetű ételekkel próbálkozz, 6, 7, 8 hónapos korukban különböző gyümölcsökkel, zöldségekkel. 

A gyümölcsök között az almát, banánt, őszibarackot, körtét, zöldségek közül a sárgarépát, sütőtököt, cukkinit, spenótot kezdheted szépen adagolni és megismertetni.

Mindegyik más ízvilág, egyik édesebb másik savanyúbb. Különbözőképpen dolgozhatod fel őket. Van, amit nyersen is kezébe adhatsz, hogy ne csak a szájába találkozzon az adott gyümölccsel.

Pucold meg szépen a répát vagy az almát, szeld csíkokra, szeletekre, hogy fogja meg nyugodtan, hadd ismerkedjen meg közvetlenül magával a gyümölccsel is.

A keményebb zöldségeket párolhatod vagy akár pépesítheted. Ebben az esetben azzal is új területre terelheted az étkezést, hogy melegebb ételekkel is találkozhat kisbabád.

Lehet nem fog neki ízleni valami elsőre, de ne add fel. Nem biztos, hogy az íz nem tetszett neki, lehet csak túl meleg volt az első falat. Nyugodtan próbálkozz több alkalommal,  hagyd hogy megbarátkozzon az új ízekkel.

 

Hozzátáplálás a kezdeti lépések után

 

9, 10 hónapos korától sovány sertéshúst, marha illetve borjúhúst is adhatsz neki.

11 hónapos korától már főtt hallal, tojással is tálalhatod a korábban említett zöldségekből készült főzelékeket.

1 éves kora után próbáld csak ki az aprómagvas gyümölcsöket (málna, eper, szőlő). Ezeket összekeverheted egy kis kefírrel, yoghurttal vagy akár pudinggal.

2 éves korára beépítetheted az étrendjébe a különböző hüvelyeseket is, úgy mint lencse, bab, borsó.


Nem fogok köntörfalazni, sokszor nem lesz könnyű dolgod egy-egy etetésnél. Kisbabád sokszor lesz türelmetlen, vagy mert már annyira éhes, vagy álmos, esetleg csak nincs kedve enni, nem ízlik neki az adott étel.

Adok néhány tippet, tanácsot; mivel tudod rávenni, hogy egyáltalán megkóstolja azt.

Semmiképp sem szabad erőltetni. Légy türelmes, ha nagyon tiltakozik, összeszorítja a kis száját, tedd le elé az etetőszékbe, hadd fogja meg, hadd szagolja meg, lehet épp az eper illata fogja meghozni a vágyat, hogy megkóstolja az ízét is. Dicsérd meg, ha lenyelt egy falatot. Bíztasd, bátorítsd, hogy ugyanilyen finom lesz a következő is.

Oldalunkon szebbnél szebb baba hozzátáplálást segítő étkészletek közül választhatsz. Ahogy fogy az étel a kis tálkákból, kisbabád kíváncsisága is vinni fogja az etetést, hogy együtt meglássátok végül milyen kedves figurát rejt a tányér alja.

A különleges kialakítású evőeszközök, a nem mindennapi formavilág és a különböző textúrájú tányérok, mint például a szilikon anyagból készült, tapadós, krokodil formájú tányér mind hozzásegítenek, hogy vidám hangulatban teljen az etetés.

A szívószálas itatópohár, a csőrös pohár vagy a szilikon pohár segítségével pedig különböző ízű gyümölcsitalokkal is (meggylé, ananászlé) megkínálhatod, illetve bővítheted ízvilágát.

 

Hozzátáplálás - Fő a fokozatosság


Többször is említettem, hogy kitartó és türelmes legyél. Egy – egy étellel bizony lehet, hogy 10 vagy akár 15 alkalommal is meg kell kóstoltasd, mire megszereti, elfogadja és jóízűen elfogyasztja.

Fokozatosan ismertesd meg az új ízekkel, egyszerre csak egy ízzel próbálkozz. Bővítsd folyamatosan az ízvilágát, ne elégedj meg azzal, hogy csak a kedvenceit eszi meg, egy – egy korábban visszautasított ételt kicsit később próbálj meg újra vagy akár más elkészítéssel (nyersen, sütve, párolva, főzve) tálalni neki.

A gyermekkorban megismert ételek íze, sokszínűsége mind hozzájárul, hogy felnőttkorára jó minőségű, egészséges ételek tegyék ki majd táplálkozását.

 

hozzátáplálás

Tartalomhoz tartozó címkék: hozzátáplálás